Home | Logo Tasarim | Siteyi degerlendir | Paylasim | Dagtabakli Köyü Dernek Üye Listesi | ads.txt

Kebap Keskek Semaver

Sirik Kebabi

Yöremizin geçmişe dayanan yemek kültürlerinden birisi de "Sırık Kebabı" dır. Keçi, Koyun ve Kuzu gibi küçük baş hayvanlardan yapılır. Kesilen hayvanın iç organları temizlendikten sonra içerisi bol tuz ile doldurulur. Kesilen karın bölgesi dikilerek tuzlu suyun (Serit, veya Tirit) pişme anında dışarı akması önlenir. Kesilen hayvanın ateş karşısında çevrilmesi için kuyruk bölümünden başa kadar sokulan özel bir sırıga takılır. Bu amaç için yakılan çok kuvvetli ateş karşısında sırığa takılı hayvan gövdesi yaklaşık 7 - 8 saat hiç durmaksızın çevrilerek pişirilir. Pişme esnasında sızan yağlar (Serit, Tirit) gövde altına konan bir kap içerisinde toplanır. Buda ekmek banılarak yenir veya pişmiş kababın üzerine dökülerek lezzeti arttırılır.

Sirik Kebabi Resimleri

Resim Galerisine girmek icin lütfen buraya tikilayiniz

Semaver

Semaverde Çay: Yöremize mahsus olan Semaver ekseri saç, krom veya bakırdan imal edilir. Semaver iki bölümden oluşur. Dış bölüme çay suyu konulur, iç bölümünde ise suyun ısınması için ateş yakılır. Kömür ile kaynayan suda çay demlenir ve demlik sıcak kalması için semaver üzerindeki bölmeye konur. Tabii yolla demlenen semaver çayının tadı, normal çaylara nazaran çok daha lezzetli olur.

Keskek

Yöremize mahsus olan yemek türlerinden diğeri de keşkektir. Buğdaydan yapılır, keşkeklik buğday taneleri önce yıkanır sonra dış kabuğundan ayırmak için dibeklerde dövülerek yarma haline gelir. Dövülen buğdaylar rüzgara tutularak soyulan kabukların tanelerden ayrılması sağlanır.
Keşkegin hazırlanması: Tencere içerisine soğuk suyla konan yarma buğday pişirilmeye başlar. Içerisine tuz, et, yağ ilave edilir. Pişme belli bir kıvama gelince yarım veya bir saat bekletilerek hafif soğutulur sona üzerine su ilave edilip tanelerin şişmesi beklenir. Tekrar pişirme işlemine devam edilir. Keşkek yemeği bazan ayrı olarak pişirilmiş et veya tavuk üzerine ilave edilerekte servis yapılır. Köylerde belirli aralıklarla yapılan etkinliklerde onlarca dolu kazan keşkek pişirilerek yüzlerce davetliye ikram edilir. (Tarif: Ahçı, Hüseyin Aslan)

Ferfene

Köylünün alım gücünün zayıf olduğu 1960'lı yıllarda 8-10 kişi bir araya gelerek ortaklaşa bir seyis alılr, onu odanın ocağında kebap şeklinde çevirerek pişirirler. Kebap katılan ortaklar sayısınca eşit parçalara bölünür, pay dağıtımını ekseri Hasan Sevimoğlu yapar. Sevimoğlu her pay üzerine elini koyar ve yüksek sesle "BU PAY KİMİN?" diye sorar, arkası dönük bir kişi ise katılımcıların birinin ismini söyler ve bu işlem tüm paylar dağılana kadar devam eder. Nihayet herkes kendi payına düşen çevrilmiş kebabı yemek üzere evine ailesine gütürür. Fakirliğin hüküm sürdüğü bu zamanlarda böylesine et yemek çok özel, çok keyifliydi. Bu sayede et görmeyen köylü azda olsa nasiplenmiş olurdu.
Işte bu ortak kesim, çevirme ve dağıtım işine köyümüzde "FERFENE" adı verilmiştir.